ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت ها:بعد از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها ممکن است تغییراتی در شرکت رخ بدهد که از لخاظ قانونی این تغییرات حتما باید ثبت شود.برای ثبت تغییرات شرکت باید صورتجلسه ای متناسب با موضوع تغییر ، تنظیم شود.بعضی از تغییرات شرکت فقط در صلاحیت مجمع عمومی عادی و بعضی دیگر در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می گردد.برخی از تغییرات هم وجود دارند که فقط در صلاحیت هیئت مدیره انجام می شود .

انواع ثبت تغییرات شرکت:

 • تغییر موضوع شرکت : موضوع شرکت متناسب با هدفی است که شرکت به قصد انجام آن ثبت شده است که این موضوع با توجه به نظر و صلاحدید اعضا می تواند تغییر کند . برای تغییر ، الحاق و یا حذف از موضوع شرکت باید سهامداران در مجمع عمومی فوق العاده راجع به این موضوع تصمیم بگیرند و پس از آن صورتجلسه ای مبتنی بر تغییر موضوع شرکت تنظیم کرده و این صورتجلسه به امضا هر یک از سهامداران می رسد . پس از تنظیم صورتجلسه ، آن را به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضای شرکت به اداره ثبت شرکت ها ارجاع نموده و برای انجام تغییرات ذکر شده اقدام نمایید .
 • تغییر آدرس شرکت : پس از آنکه شرکتی در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید ممکن است هنگام فعالیت ، تغییراتی در اساسنامه آن ایجاد شود . یکی از این تغییرات ، تغییر در آدرس شرکت است . تغییر آدرس شرکت یعنی تغییر مکان شرکت از محلی به محل دیگر که این تغییر با توجه به صلاحدید مجمع عمومی فوق العاده و در شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود با توجه به صلاحدید هیئت مدیره است .
 • افزایش یا کاهش سرمایه : تصمیماتی که در زمینه افزایش یا کاهش سرمایه شرکت اتخاذ می شود در صلاحیت انحصاری مجمع عمومی فوق العاده می باشد . افزایش سرمایه شرکت یعنی افزایش اسمی مقدار سرمایه ثبت شده شرکت یا به نوعی افزایش تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت های سهامی . برای افزایش سرمایه رعایت کردن نکات زیر الزامی است :
 • تصویب مجمع فوق العاده
 • پرداخت تمام سرمایه قبلی
 • پرداخت مبلغ افزایش سرمایه

کاهش سرمایه شرکت به دو صورت اختیاری و اجباری انجام می گیرد .

کاهش اجباری سرمایه شرکت : هنگامی که کاهش سرمایه شرکت به دلیل برداشت از آن نباشد و ضرر هایی که وارد شده به اندازه ای باشد که نیمی از سرمایه شرکت کاهش پیدا کند ، مدیران شرکت با توجه به تصمیم مجمع عادی این موضوع را به اطلاع مرجع ثبت شرکت ها می رسانند و میزان سرمایه شرکت را به میزان سرمایه موجود کاهش می دهند به شرطی که مبلغ سرمایه جدید کمتر از مقدار حداقل سرمایه شرکت ها نباشد .

کاهش اختیاری سرمایه شرکت : برای کاهش اختیاری سرمایه شرکت از طریق کاهش بهای اسمی سهام به نسبت مساوی و بازگرداندن مبلغ کاهش یافته هر سهم به صاحب آن باید اقدام کرد . برای انجام این عمل هیئت مدیره شرکت باید درخواست خود را 45 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به بازرسین شرکت تسلیم نماید و در گزارش خود توجیهات لازم در خصوص الزام کاهش سرمایه را بیان نمایند .

 • تغییر نام شرکت : بعضی از شرکت ها به دلایل مختلفی تمایل دارند نام شرکت خود را تغییر دهند . برای تغییر اسم شرکت باید صورتجلسه ای توسط مجمع عمومی فوق العاده تنظیم گردد که در آن تغییر نام شرکت ذکر شده و به امضای اعضا برسد . نام انتخاب شده باید همانند نام قبلی شرکت مجاز و قابل ثبت باشد .
 • تغییر حق امضا : افرادی در شرکت هستند که در جلسه هیئت مدیره به آن ها حق امضا داده شده و آن ها مجاز به امضا کردن چک ، سفته ، قرارداد ها ، اوراق اداری ، عادی و بهادار را دارند . برای ثبت تغییر در حق امضا شرکت ، باید صورتجلسه ای تنظیم شود سپس به سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد شده و اطلاعات مورد نظر را تکمیل کرده پس از آن صورتجلسه تنظیم شده باید توسط اعضای هیئت مدیره تایید و امضا شده و جهت بررسی به اداره پست شود .
 • نقل و انتقال سهام : برای نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی ، در گام اول می بایست صورتجلسه ی نقل و انتقال سهام را تنظیم نمود و پس از آن نسبت به دریافت مفاصاحساب از دارایی که پرونده مالیاتی شرکت در آنجاست اقدام کرد . برای دریافت مفاصا حساب از دارایی باید 4% از سهام قابل انتقال را به اداره مالیات پرداخت کرده و پس از گرفتن مفاصاحساب ، باید صورتجلسه مذکور را به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمود .
 • ورود یا خروج شریک : ورود یا خروج شریک در شرکت ها می تواند به دلایل مختلفی اعم از اضافه شدن شخص جدید به مجموعه ، جایگزینی افرادی از مجموعه با افراد دیگر ، انصراف یکی از اعضا برای ادامه کار و … صورت می پذیرد .

ورود و خروج اعضا در شرکت های سهامی خاص:

ورود شریک به شرکت سهامی خاص با افزایش سرمایه می تواند شکل بگیرد اما خروج شریک به این طریق امکان پذیر نبوده و تنها با انتقال سهام این کار انجام می گیرد .

ورورد و خروج اعضا در شرکت با مسئولیت محدود:

در شرکت های با مسئولیت محدود می توان طی صورتجلسه افزایش سرمایه شریک جدید را وارد کرده و پس از آن با تنظیم صورتجلسه کاهش سرمایه نسبت به خارج نمودن شریک قدیم اقدام نمود .

ورود و خروج اعضا در موسسات غیر تجاری:

از آنجایی که نوع سرمایه در موسسات غیر تجاری همانند شرکت های با مسئولیت محدود(سرمایه نقدی) می باشد، ورود و خروج اعضا نیز در این موسسات عینا مشابه ورود و خروج اعضا در شرکت های مسئولیت محدود می باشد.

 • تغییرات اساسنامه : اساسنامه مهم ترین سند شکل گیری شرکت است زیرا در آن هدف ، نحوه فعالیت ، وظایف هر یک از اعضا ، و …. بطور دقیق ذکر می شود . بدلیل آنکه شرکت ها برای مدت طولانی تشکیل می شوند ممکن است در طول حیات خود قوانین حاکم بر اساسنامه شرکت تغییر یابد . تغییراتی که در اساسنامه شرکت به وجود می آید در صلاحدید مجمع عمومی فوق العاده است . باید برای ثبت تغییرات صورتجلسه ای تنظیم کرده و آن را به اداره ثبت شرکت ها فرستاد .

اداره ثبت شرکت ها در صورتی که صحت صورتجلسه اثبات شود و کلیه اصول و قواعد قانونی در آن رعایت شده باشد ، آگهی تغییرات ثبتی را صادر کرده و آن را در روزنامه رسمی و روزنامه محلی اطلاع رسانی می کند .

 • انحلال شرکت : انحلال شرکت یعنی زمانی که شرکت تصمیم به انجام عملیات تصفیه میگیرد ( یعنی شرکت تعهدات ناتمام را اجرا نموده ، بدهی ها را پرداخت کرده و در نهایت اموال باقیمانده را بین شرکا تقسیم کنیم ) این تصمیم ممکن است با اراده ی افراد و شرکا گرفته شود یا از اراده آن ها خارج باشد .

در چه مواردی شرکت منحل می گردد:

 • هنگامی که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده و یا انجام آن موضوع غیر ممکن باشد.
 • شرکت ورشکسته شود
 • هنگامی که مجمع عمومی فوق آلعاده رای انحلال شرکت را صادر نماید
 • در صورتی که شرکت برای مدت معین تشکیل شده باشد و قبل از انقضا تمدید نشده باشد

در صورتی که تجهت ثبت تغییرات شرکت خود نیاز به مشاوره حقوقی رایگان دارید، با ما تماس بگیرید.

مطالب مشابه

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *