تغییر کاربری

مفهوم کاربری

نوع استفاده از ملک با توجه به طرح ها و پروانه های صادره از شهرداری را کاربری گویند که به طور عمده به 3 دسته مسکونی، اداری و تجاری تقسیم می شود.
این روزها تغییر کاربری واحدهای مسکونی رو به افزایش است و این امر زمینه ساز ایجاد درآمدهایی برای شهرداری شده است.
شهرداری از طریق وضع عوارض تغییر کاربری تحت شرایطی با تغییر کاربری از مسکونی به تجاری یا اداری موافقت می کند.

(البته دیوان عدالت اداری به موجب آرای متعددی اخذ این عوارض را غیرقانونی دانسته است)

تغییر کاربری واحد های مسکونی به اداری یا تجاری

امروزه با افزایش جمعیت شهری و همین طور مهاجرت روز افزون افراد به کلان شهرها نیاز به ایجاد اشتغال و کسب و کارهای جدید بیش از قبل احساس می شود. لازمه ایجاد شغل و فعالیت جدید وجود فضا و مکانی مناسب برای شروع کار می باشد.

با افزایش قیمت املاک اداری و تجاری در شهرهای بزرگ افراد زیادی اقدام به استفاده از املاک مسکونی برای فعالیت اقتصادی خود می نمایند که این امر مشکلات بسیاری برای سایر ساکنین مجتمع مسکونی ایجاد می کند.

در قانون شهرداری کمیسیون های متعددی مثل کمیسیون ماده 100، کمیسیون ماده 99، کمیسیون ماده 55 مقرر شده است.
اما کمیسیون دارای صلاحیت برای تغییر کاربری، کمیسیون ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری است.
البته تبصره بند 24 ماده 55 قانون شهرداری برای تغییر کاربری اماکن غیر تجاری به تجاری در منطقه غیرتجاری کمیسیون ماده 100 را حائز صلاحیت دانسته است.

 

استثنائاتی برخلاف کاربری اصلی

1- تاسیس دفتر وکالت و مطب پزشکی و دفاتراسناد رسمی و ازدواج و طلاق و و دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسی (به موجب بند 24 ماده 55 قانون شهرداری و ماده 3 آیین نامه محل تاسیس دفاتر مطبوعات و قانون محل مطب پزشکان )

2- استفاده برای مشاغل خانگی (ماده 2 قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مصوب 89)

البته تغییر کاربری از مسکونی به تجاری و اداری و یا استفاده از واحد مسکونی در موارد استثنائی مستلزم رعایت اصول و شرایطی می باشد که مشاوران و وکلای متخصص و با تجربه ما شما را در این امر یاری خواهند کرد. با استفاده از مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری به موفقیت و آنچه میخواهید دست یابید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *