فریب در ازدواج: تدلیس به معنای عدم بیان واقعیت و برعکی نشان دادن حقیقت می باشد. در معاملات در صورتی که یکی از طرفین از روی عمد و با علم قبلی به طرف مقابل تدلیس نماید و در واقع آن را فریب بدهد، مانند دادن اطلاعات خلاف واقعیت در مورد تحصیلات، شغل، تجرد قبل از او و …، و آن ازدواج بر مبنای این اطلاعات دروغین شکل بگیرد، طرف مقابل در این صورت حق طرح شکایت فریب در ازدواج و اختیار فسخ نمودن عقد نکاح را خواهد داشت.

تدلیس یا فریب در ازدواج

تدلیس یا فریب در ازدواج

تدلیس یا فریب در ازدواج به دلیل اهمیت بالای ازدواج و اینکه فریب دادن شخصی در این مورد آسیب جدی به زندگی (زناشویی) او وارد می نمایدعلاوه بر دادن اختیار فسخ به طرف مقابل دارای ضمانت اجرای کیفری نیز می باشد. بر اساس قانون مجازات اسلامی تدلیس یا فریب در ازدواج یکی از جرایم ضد حقوق و تکالیف خانواده محسوب می شود. و دارای مجازات 6 ماه تا دو سال حبس می باشد. وقوع این جرم تنها از طرف زجین امکان پذیر می باشد و شکل خواهد گرفت و برای خانواده و یا آشنایان که دروغی را مرتکب شده باشند امکان طرح شکایت فریب در ازدواج وجود نخواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی رایگان موسسه ما بهره مند شوید.

 

آثار حقوقی محکومیت به جرم فریب در ازدواج

شاکی پرونده تدلیس ی فریب در ازدواج در صورت طرح شکایت و اثبات فریب خوردن از طرف مقابل خود و اخذ حکم محکومیت طرف مقابل در این باره این حق را خواهد داشت که از دادگاه خانواده درخواست فسخ عقد نکاح را نماید. و به دنبال آن می تواند تمامی خسارات بابت زندگی در آن مدت و هزینه های دادرسی را نیز اخذ نماید. در صورتی که تدلیس یا فریب در ازدواج از طرف زوجه بوده باشد دیگر به او مهریه تعلق نخواهد گرفت و حتی باید خسارات وارده را نیز به همسر خود پرداخت نماید.

 

مهلت طرح شکایت فریب در ازدواج

برای شکایت در مورد تدلیس یا فریب در ازدواج از زمانی که طرف مقابل متوجه این موضوع می شود می تواند اقدام نماید و معمولا این امر فوری می باشد. بهتر است در این مورد از یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در این امر یاری گرفت.

 

مرجع صالح جهت طرح شکایت فریب در ازدواج

برای طرح شکایت فرد فریب خورده در مورد جرم فریب در ازدواج، دادسرای محل وقوع عقد نکاح به عنوان محل وقوع جرم برای رسیدگی به این پرونده صالح می باشد. همچنین طرح دادخواست حقوقی فسخ نکاح به دلیل فریب در ازدواج در دادگاه خانواده محل اقامت نیز مناسب می باشد.

 

نحوه اثبات فریب در ازدواج

 • اثبات تدلیس در ازدواج در درجه ی ائل می تواند بر اساس محتویات و مفاد عقد نامه باشد. به طور مثال در عقد نامه زوجه وصف باکره گرفته باشد اما قبل از آن ازدواج کرده باشد و یا تحصیلات و یا شغل مرد به عمد اشتباه نوشته شده باشد و بعدا خلاف آن ثابت گردد.
 • یکی دیگر از راه های اثبات تدلیس در ازدواج شهادت شاهدین عقد و یا افراد حاضر در جلسه خواستگاری می باشد.
 • راه دیگر اثبات این جرم مشتکی عنه یا خوانده است.

 

مدارک لازم

 • شناسنامه و کارت ملی
 • سند ازدواج (عقد نامه) و یا رونوشت از آن که از دفتر ازدواج دریافت شده باشد
 • استشهادیه شاهدان
 • فیلم عقد یا خواستگاری(در صورت امکان وجود)
 • وکالتنامه وکیل

 

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *