انواع وصیت نامه: طبق ماده 276 قانون مدنی چند نوع وصیت نامه وجود دارد که در این قسمت به بررسی آنها می پردازیم:

 1. وصیت خود نوشت
 2. وصیت سری
 3. وصیت رسمی
 4. وصیت در شرایط غیرعادی

انواع وصیت نامه

وصیت نامه خودنوشت

  این نوع وصیت نامه سندی عادی و ساده ترین نوع وصیت می باشد. به طوری که وارثان موصی می توانند در صحت و اصلت آن شک داشته باشند که در این حالت اثبات انتساب وصیت نامه به موصی له بر عهده ی موصی می باشد.

و طبق ماده 292 قانون مدنی افرادی که وصیت نامه خودنوشته به آنھا واگذار شده است باید بلافاصله از تاریخ اطلاع از فوت موصی آن را به دادگاه محل وقوع ترکه ارسال نمایند.

در این نوع وصیت نامه 3 شرط باید رعایت گردد:

 1. نوشته شدن به خط موصی
 2. داشتن تاریخ کامل شامل روز ماه سال به خط موصی
 3. امضای موصی پای آن

طبق سه شرط نامبرده،  شخصی که سواد خواندن و نوشتن ندارد و یا نابینا و ناتوان است و قادر به نوشتن نیست این نوع وصیت نامه را نمی تواند تنظیم نماید.

زمانی که اصالت وصیتنامه خودنوشت محرز می باشد و به درستی تاریخ آن احراز می گردد، مدعی کسی می باشد که تاریخ برخلاف ظاهر نادرست می داند که لازمه ی آن اثبات در دادگاه می باشد . طبق ماده 1309 قانون مدنی در این دعوا، شهادت به تنهایی کافی نیست و مدعی باید، به استناد اقرارهای موصی و یا اسنادی دیگر، غلط بودن تاریخ وصیت نامه را به اثبات برساند.

وصیت نامه رسمی

وسیت نامه رسمی مانند دیگر اسناد رسمی دارای اعتبار می باشدو به این ترتیب چه موضوع آن منقول باشد و چه غیر منقول به حکم دادگاه قابل اجرا می باشد. این نوع وصیت نامه برتری بسیاری نسبت به وصیت نامه خود نوشته دارد. به این ترتیب که محرومیتی که در وصیتنامه خودنوشت مطرح شد در وصیتنامه رسمی نمی باشد و افراد نابیننا و بی سواد نیز می توانندد آن را تنظیم نمایند. دیگر آن که به دلیل رسمی بودن آن نگرانی موصی از فقدان وصیت از بین می رود و اراده موصی از حوادث در امان می ماند. و همجنین برای اجرای آن موصی له نیازی به اثبات آن ندارد و حتی در بسیاری مواقع نیازی به رجوع به دادگاه نمی باشد.

با وجود مزیت های گفته شده گاهی موصی برای پنهان نگه داشتن وصیت نامه خود و جلوگیری از مشکلات خانوادگی و همچنین حذف هزینه های ثبت سند اقدام به تنظیم وصیت نامه خودنوشت می نماید.

وصیتنامه سری

وصیت نامه سری ترکیبی از وصیت نامه خود نوشت و رسمی می باشد به این صورت که بر اساس ماده 279 و 280 قانون مدنی وصیت نامه سری، وصیت نامه ای می باشد که توسط موصی مهر و امضاء می شوند و در اداره ثبت محل اقامت او و یا مکانی دیگر که توسط آیین وزارت دادگستری تعیین می گردد به امانت گذاشته می شود. در وصیت نامه سری مهمترین و اسای ترین رکن امضای موصی می باشد و مهر یا اثر انگشت جایگزین آن نمی شود و برخلاف وصیت نامه رسمی نیازی به تاریخ ندارد و تاریخ ثبت آن در دفتر اسناد رسمی به عنوان تاریخ وصیت شناخته می شود.

وصیت در شرایط غیرعادی

گاھی در شرایط غیرعادی مثل جنگ و یا به طور کل خطر مرگ فوری و … رعایت تشریفات نوشتن وصیت نامه امکان پذیر نمی باشد. طبق ماده 283 قانون امور حسبی 4 نوع وصیت نامه در شرایط غیرعادی پیش بینی می شود:

 • وصیت نامه نظامی
 • وصیت هنگام خطر فوری
 • وصیت ھنگام مسافرت دریایی
 • وصیت هنگام شیوع امراض سازی

در صورت تمایل و مشاوره حقوقی رایگان می توانید با وکلای ما تماس بگیرید . ما به مشاوران ، وکلا و حقوقدانان خود اعتماد داشته و می توانیم بهترین خدمات قانونی و حرفه ای را در هر زمینه ای از جمله نوشتن وصیت نامه برای شما فراهم کنیم.

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *