انواع طلاق: بر اساس ماده 1143 قانون مدنی ایران به طور کل دو نوع طلاق وجود دارد:

  • طلاق بائن
  • طلاق رجعی

انواع طلاق

در این قسمت به بررسی و معرفی این دو نوع طلاق خواهیم پرداخت. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی مؤسسه ما بهره مند شوید.

طلاق رجعی

این نوع طلاق از انواع طلاق مدت سه ماه و ده روزپس از طلاق  به عنوان عده مشخص می گردد و در این مدت مرد دارای حق رجوع به زندگی مشترک می باشد و زن در این مدت نمی تواند ازدواج مجدد انجام دهد.

عده‌ی طلاق رجعی چه آثار و احکامی دارد؟

در طلاق رجعی از انواع طلاق در مدت عده زوجین باید بیشتر در مورد جدایی خود تفکر نمایند و در این مدن مرد می تواند در صورت پشیمانی به زندگی زناشوی ادامه دهد و اثر طلاق را از بین ببرد. در زمان عده تمامی آثار زوجیت پا بر جا می ماند و مرد باید به زن نفقه بپردازد و ازدواج زن با مرد دیگر در این زمان باطل است و اگر زن با آگاهی از احکام عده ازدواج مجدد نماید هر دو برای همیشه به هم حرام می شوند. و همچنین در این مدت اگر یکی از زوجین فوت شودف دیگری از او ارث می برد.

پس از رجوع مرد باید این مورد را به ثبت دفتر اسناد رسمی برساند و اگر بدون ثبت به زندگی مشترک ادامه دهند طبق ماده 645 قانون مجازات اسلامی، محکوم می گردد.

طلاق بائن

در طلاق بائن از انواع طلاق برخلاف طلاق رجعی مدت عده ای برای بازگشت مرد وجود ندارد و پس از جاری شدن صیغه طلاق زن و شوهر به هم نامحرم می گردند و به موجب آن زن بر مرد حرام است. و در صورتی که بخواهند مجددا به زندگی مشترک خود ادامه دهند باید مجددا صیغه عقد بین آن دو جاری گردد. و پس از طلاق هیچ کدام از زوجین از یکدیگر ارث نمی برند.

طبق ماده‌ی ۱۱۴۵ قانون مدنی، در موارد زیر طلاق از نوع بائن خواهد بود :

1)در صورتی که پس از جدایی زن باکره یا همان غیر مدخوله باشد. در واقع نزدیکی صورت نگرفته باشد.

2)زن یائسه باشد. (زمانیکه زن دیگر عادت ماهانه نمی شود و ه این دلیل قادر به بچه دار شدن نیز نمی باشد.)

3)در نوع طلاق خلع و مبارات می باشد که زوجه رجوع به عوض نکرده باشد.

طلاق خلع از انواع طلاق، طلاقی می باشد از نوع بائن که در آن زن به واسطه ی تنفری که از شوهر خود دارد مبلغی را به ان می پردازد و در مقابل آن از او جدا می گردد. این مبلغ می تواند عین مقدار مال مهریه و یا کمتر از مهریه و یا بیشتر از مهریه باشد. در واقع این طلاق به این دلیل از نوع بائن می باشد که زن با بخشش به مهریه و یا مالی به همسر خود حق رجوع مرد را از بین برده و از آن جدا می شود. و در صورتی که پشیمان شود و بخواهد ان مبلغ را از او پس بگیرد طلاق تبدیل به طلاق رجعی می گردد و طبق قوانین گفته شده دوران عده مشخص می گردد و مرد در این مدت حق رجوع دارد.

طلاق مبارات طلاقی می باشد که زو و مرد هر دو به دلیل کراهت و تنفری که از یکدیگر دارند و عدم توانایی انها به ادامه ی زندگی مشترکشان تصمیم به طلاق می گیرند. در این نوع طلاق زن نیز بخش از مهریه خودرا می بخشد و این مقدار نمی تواند از میزان مهریه تجاوز کند زیرا مرد نیز خواهان طلاق و اتمام رابطه می باشد.

4)طلاقی که پس از سه وصلت متوالی صورت می پذیرد چه آنکه وصلت از نتیجه رجوع باشد و چه عقد مجدد.

5)پنجمین حالت طلاق بائن، در صورت عسر و حرج زن می باشد. بر اساس اینکه زن حق طلاق ندارد و حق طلاق با مرد است و هر زمان که او بخواهد می تواند طلاق بگیرد. مگر آنکه در هنگام عقد از شوهر خود برای طلاق وکالت داشته باشد و یا اینکه به قاضی ثابت نماید که در عسر و حجر است. و در این صورت طلاق از نوع بائن می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام امور جدایی خود می توانید از یک وکیل پایه یک دادگستری به عنوان وکیل طلاق کمک بگیرید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *