شخصیت های حقوقی: تمامی معیارها و ملاک‌هایی که به منظور دسته بندی شخصیت های حقوقی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عاری از نقص نمی باشند و امکان دارد هر کدام متضمن ایراداتی بوده باشد! بنابراین معیارهای نحوه تاسیس و هدف از انها برای دسته بندی رواج بیشتری یافته است. در این قسمت سه نوع شخصیت حقوقی تجاری و غیر تجاری و دولتی و بلدی در حقوق را معرفی خواهیم نمود و به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

شخصیت های حقوقی

انواع شخصیت های حقوقی

 

شرکت های تجاری (ماده 583)

کلیه شرکت های تجاری مذکور در این قانون دارای شخصیت حقوقی می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر از وکیل شرکت های تجاری کمک بگیرید.

شرکت های تجاری در ماده ی 20 احصاء گردیده اند.

  • شرکت سهامی عام
  • شرکت با مسئولیت محدود
  • شرکت تضامنی
  • شرک مختلط سهامی
  • شرک مختلط غیر سهامی
  • شرکت نسبی
  • شرکت تعاونی تولید و مصرف

 

تشکیلات و موسسات غیر تجاری (ماده 584)

در این ماده تصریح گردیده است که شخصیت حقوقی محدود به شرکت های تجاری نمی باشد بلکه تشکیلات و موسساتی که به امور غیر تجاری نیز بپردازد از تاریخ ثبت در وزارت عدلیه (دادگستری) شخصیت حقوقی دارند.

این شخصیت حقوقی ممکن است که با نام های گوناگون ایجاد گردند: مانند انجمن، صنف، کانون؛ اتحادیه، مجمع، سندیکا و …

این شخصیت های حقوقی به امور مختلفی مانند فرهنگی، اجتماعی، دفاع از حقوق گروه خاص و … می پردازند.اما هدف انها تجاری نمی باشد. ممکن است که این کانون ها سود ببرند اما هدف آنها کسب منفعت و سود نمی باشد . مانند اتحادیه صنف خواربار فروشان که هدف انها دفاع از منافع صنف خاص می باشد.

یک اتحادیه مانند انجمن حمایت از بیماران خاص امکان دارد که حتی فعالیت های تجاری نیز انجام دهد اما مؤسسین از سود انها نمی توانند برداشت شخصی نمایند. این انجمن ها برای ثبت نمودن خود باید از وزارت مربوطه موافقت کسب نمایند. به طور مثال شرکت های تولید مواد غذایی لازم است که موافقت وزارت بهداشت و درمان را کسب نمایند. اینگونه شرکت های غیر تجاری و این انجمن ها از زمان ثبت دارای شخصیت حقوقی می باشند.

اداره کل ثبت شرکت ها در تهران واقع است که وابسته به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد که ان نیز ابواب جمعی قوه ی قضاییه می باشد. البته شرکت در کلیه ی دوایر ثبتی نیز امکان پذیر می باشد.

 

مؤسسات و تشکیلات دولتی و بلدی (ماده 587)

سومین دسته از شخصیت های حقوقی را ماده 587 معرفی می کند. مؤسسات و تشکیلات دولتی و بلدی، به محض ایجاد شدن بدون احتیاج به ثبت دارای شخصیت حقوقی می باشند. نه انکه دولت دارای شخصیت حقوقی است بلکه هر اداره ی دولتی و شهرداری دارای یک شخصیت حقوقی مجزا می باشد. شوراها ی شهر نیز با توجه به این ماده می توانند دارای شخصیت حقوقی باشند. چنانچه یک اداره در یک شهرستان شخصیت حقوقی نداشت، برای خرید هر کالایی رئیس اداره نمی توانست افدام نماید بلکه نیازمند تایید وزیر می بود. و یا برای بستن هر گونه قراردادی باید به وزارتخانه و یا حتی هیئت دولت مراجعه می شد. البته دولت نیز دارای شخصیت حقوقی می باشد. که شخصیت های حقوقی وزارتخانه ها و اداره ها ی جزء زیر نظر ان می باشد و هر اداره و یا وزارتخانه دارای شخصیت حقوقی مستقل می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید. کافیست که با ما تماس حاصل فرمایید. ما بهترین وکیل پایه یک دادگستری را برای مشاوره حقوقی و به ثمر رساندن پرونده های حقوقی،خانوادگی، کیفری و … شما، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *