اعاده حیثیت: گاهی پیش می آید که شخصی مضنون جرمی واقع شده و مورد تعقیب مراجع قضایی قرار می گیرد. در پی آن پرونده ای برای آن شخص تشکیل داده شده و گاهی پیش می آید که حتی به زندان هم می رود. ولی در طی مراحل رسیدگی به پرونده تبرئه می گردد و مشخص می شود که حتی از ابتدا هم هیچ جرمی واقع نشده است. اما در این صورت این شخص متحمل ظرر های مادی و معنوی زیادی می شود و به اعتبار آن خدشه وارد می شود. ممکن است از محل تحصی و یا کاد اخراج شود و یا برای تبرئه شدن هزینه های زیادی را مانند گرفتن وکیل و پرداخت حق الوکاله متحمل شده باشد. در این صورت ان فرد می تواند برای برگرداندن جایگاه و آبروی خود اعاده حیثیت نماید.

عاده حیثیت

اعاده به معنای رجوع و بازگرداندن بوده و حیثیت نیز معنای آبرو و اعتبار و شخصیت را می دهد. و اعاده حیثیت به معنای جبران تمامی ضررهای مادی و معنوی به وجود آمده بر اثر هتک حیثیت اشخاصی می باشد که مورد اشتباهات و محکومیت های نادرست قضایی قرار گرفته اند و عدالت موظف به محو نمودن و پاک کردن آثار محکومیت این اشخاص را دارد.

اقسام اعاده حیثیت

اعاده حیثیت عام

اعاده حیثیت عام تقاضای بازگشت آبروی و ضرر و زیان شخص بر اثر ضرر و زیانی است که دیگران بر او متحمل شده اند. به طوری که شخصیت و آبروی وی بر اثر یک سوء نیت اشتباه، تجاوز و یا اشتباهات دیگر مانند اشتباهات از سمت قاضی پرونده، افترا و یا موارد دیگر لکه دار شده باشد. و باید این اتهامات و خسارات جبران گردد و اعاده حیثیت عام در قانئن ما کاملا پذیرفته شده است. برای اثبات این خسارات می توان از یک وکیل پایه یک دادگشستری کمک گرفت.

اعاده حیثیت خاص

اعاده حیثیت خاص وارد شدن خسارت به شخص به دلیل رفتار اشتباه از طرف خود شخص می باشد. به طوری که این شخص با تعرض به قانون و حقوق افراد دیگر باعث لطمه خوردن به آبروی خود می شود. در این مواقع شخص دوره محکومیت خود را طی می نماید و گاهی هم مجازات های دیگری مانند محرومیت از برخی از حقوق های اجتماعی برای آن فرد در جامعه در نظر گرفته می شودو سپس با ترمیم و تصحیح آبرو و اعتبار خود به جامعه باز می گردد.

طرح شکایت افترا

شخصی که مورد افترا و شکایت دروغین قرار می گیرد و اعتبار و آبروی آن بی دیلیل خدشه دار می شود به دنبال بهترین روش برای احیای حیثیت خود و شکایت از افترا زننده می باشد تا او را به سزای عملش برساند. این شخص می تواند از فردی که علیه او شکایت غیر قانونی تنظیم کرده و آبروی او را زیر سوال برده است اعاده حیثیت نماید. بهتر است برای سپری کردن این مراحل برای اثبات بی گناهی و حصول موفقیت از یک وکیل مناسب برای مشاوره حقوقی و انجام مراحل کمک گرفت.

طبق ماده 697 قانون مجازات اسلامی فرد بی گناه پس از اثبات بی گناهی خود این حق رادارد که به عنوان کسی که مورد افترا قرار گرفته فرد شاکی را مورد تعقیب قرار دهد. به طور معمول با طرح شکایت او به دادسرا درخواست تعقیب و محکومیت شخص مفتری را می نماید. در صورتی که سوء نیت آن اثبات شود پرونده ای برای رسیدگی به اتهام آن شخص و به دنبال آ محکومیت به دادگاه عمومی جزایی فرستاده می شود.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *