اذن ولی در ازدواج: در قانون مدنی بر اساس ماده 1043 عقد و نکاح دختری که برای اولین بار است که ازدواج می کند حتی اگر به سن قانونی 18 سال تمام رسیده باشد. نیازمن رضایت پدر و یا جد پدری او می باشد.

اذن ولی در ازدواج

اذن ولی در ازدواج

بر این اساس دختر ها هرچند به سن بلوغ و قانونی رسیده باشند برای نکاح خود تحت ولایت خارج می باشند و نمی توانند به صورت مستقل اقدام نمایند و البته عقد و مکاح او مشروط به رضایت خود دختر می باشد و در صورت موافقت با اذن پدر و یا جد پدری خود می تواند جهت انعقاد عقد نکاح اقدام نماید. اهمیت اذن پدر و یا جد پدری برای ازدواج دختر باکره در ماده 1043 قانون مدنی قبل از اصلاحیه آن نیز مورد تاکید و توجه قرار گرفته بود.

 

مبنای فقهی ماده 1043 در مورد اذن ولی در ازدواج

بر اساس مبنای فقهی دختری که به سن رشد و بلوغ خود رسیده است و ثبیه می باشد یعنی بر اساس نزدیکی بکارت خود را از دست داده باشد برای ازدواج بعدی خود می تواند به صورت مستقل عمل کند و نیازی به اذن پدر و یا جد پدری او نمی باشد و این اجازه در ازدواج او نقشی نخواهد داشت اما دختری که هنوز باکره است ولو به سن بلوغ و رشد رسیده باشد ازدواج او مشروط بر اذن ولی می باشد. چند نظر درباره ی چگونگی نقش ولی دختر در ازدواج او مطرح می گردد که در اینجا به این موارد اشاره خواهیم نمود:

 • دختر باکره و رشیده تحت سرپرستی پدر و یا جد پدری خود می باشد و ولی او می تواند به طور مستقل دختر باکره خود را به عقد ازدواج درآورد.
 • پدر و جد پدری دختر باکره ولایتی بر آن ندارند و دختر در عقد نکاح خود می تواند به طور مستقل اقدام نماید.
 • تشریک در ولایت: به این معنی که اذن ولی دختر ضروری می باشد و در صورتی که دختر قصد ازدواج داشته باشد، باید از ولی خود حتما اجازه گرفته و رضایت او را به دست آورد.
 • در عقد موقت یا همان منقطع دختر مستقل می باشد و اذن ولی او برای عقد نکاح موقت لازم نیست ولی در نکاح دایم اجازه ولی ضروری است.
 • عكس نظر فوق, یعنی در عقد دائم, دختر مستقل است ولی در نكاح منقطع, اجازه ولی لازم است.
 • برعکس مورد فوق نیز وجود دارد یعنی در عقد نکاح دائمی, دختر مستقل می باشد اما در نكاح منقطع یا موقت اجازه ولی او لازم است.

 

مواردی که اذن پدر ساقط می گردد

در برخی موارد نیازی به اذن ولی نبوده و اجازه از او از اعتبار ساقط می گردد و دختر حتی اگر باکره باشد می تواند بدون اجازه پدر و یا جد پدری خود ازدواج کند و در این موارد ازدواج قانونی و صحیح می باشد. این موارد محدود کننده عبارتند از:

 • در صورتی که ولی در قید حیات نباشد.
  در صورتی که ولی زن باشد اما غیب و یا مساافر باشد ولایت از او ساقط می گردد و اذن او برای ازدواج دختر لازم نیست.
  در صورتی که ولی محجور باشد و خود اهلیت نداشته باشد اجازه او لازم نیست و حق دخالتی در ازدواج دخترش را ندارد.
  اختیار ولی نسبت به دختر محدود به مصلحت اوست و پدر باسد در تصمیم ازدواج او مصلحت شناسی کند در غیر این صورت حق دخالت ندارد.
  ولی دختر در مصلحت شناسی باید دلسوز او باشد، در صورتی که بی دلیل از ازدواج دختر با شخصی مناسب ممانعت به عمل آورد او می تواند بدون اذن پدر ازدواج نماید. برای این منظور استخدام یک وکیل خانواده متخصص می تواند مراحل این ازدواج را به انجام برساند.

 

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *