اجرت المثل: در شرع دین مقدس اسلام برای بانوان در زندگی مشترک حق و حقوقی در نظر گرفته شده است که هر اندازه که زندگی مشترک زن با همسرش طولانی تر شود مقدار این حق افزایش می یابد.  و هیج مردی حق ندارد همسرش را بدون پرداخت حق و حقوق او طلاق دهد.

اجرت المثل

اجرت المثل حق و حقوقی می باشد که در شرع مقدس دین اسلام برای زنان در نظر گرفته شده است. زنان می تواند برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از میزان اجرت المثل خود از مشاوره حقوقی استفاده نمایند. البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که زنان نیز در زندگی مشترک وظایفی دارند که به آن تمکین می گوید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عدم تمکین و عواقب آن رامطالعه نمایید.

تمکین و اجرت المثل

همان طور که در مقاله عدم تمکین و عواقب آن صحبت نمودیم، به طور کل تمکین زن بر شوهر بر دو قسم می باشد: تمکین خاص و تمکین عام. تمکین عام به این معنا است که زن باید در زندگی مشترک و در محل زندگس شوهرش حضور داشته باشد و به وظایفی که در شرع اسلام و قانون برای او تعیین شده است عمل نماید. تمکین خاص نیز مربوط به انجام وظایف زناشویی می باشد که زن در برابر همسر خود بر عهده دارد.  و البته در صورتی که به جز این موارد و بدون قصد تبرع زن کارهایی را طبق دستور مرد انجام داده باشد و زن بتواند این موارد را در دادگاه به اثبات برساند، مرد موظف به پرداخت اجرت این کارها به همسر خود می باشد.

 شروط ضمن عقد و اجرت‌المثل

همان طور که می دانیم زن و مرد می توانند در ضمن عقد خود هر شرطی را که بر خلاف مقتضای عقد و نکاح نباشد را در عقد نامه خود تنظیم نمایند. در مورد اجرت المثل نیز می توانند مشخص کنند که مقدار آن در زندگی مشترک برای پرداخت به زن به چه میزان باشد. به طور مثال تعیین شود که زن بابت کارهایی که در منزل انجام می دهد در یک دوره ی مشخص چقدر باشد. و یا حتی اینکه زن هیچ مبلغی به عنوان اجرت المثل را در زندگی مطالبه نخواهد نمود که به این ترتیب حق ندارد مبلغی را از این بابت دریافت نماید. البته زوجی می تواند خارج از شکل رسمی وقضایی در این مورد با یکدیگر توافق نمایند.

شرایط عدم تعلق اجرت المثل

در صورتی که انجام امور خانه توسط زن در عقد نامه مشخص گردیده باشد دیگر زن نمی تواند از این بابت اجرت المثل دریافت نماید.

در صورتی که زوجه انجام امور خانه را به قصد رایگان یعنی به قصد تبرع انجام داده باشد نمی تواند اجرت المثل مطالبه نماید.

و به طور کلی در هنگام طلاق در صورتی اجرت المثل به زن تعلق می گیرد که درخواست طلاق از طرف مرد باشد و در صورتی که زن خواهان طلاق باشد اجرت المثل به او تعلق نخواهد گرفت.

مطالبه اجرت المثل

شیوه ی اقمه دعوی مطالبه اجرت المثل به این صورت می باشد که زن درخواست و شکوائیه خود را بابت درخواست اجرت المثل به دادگاه اعلام می دارد و نیازی هم نیست که این کار بعد از طلاق توافقی به انجام برسد. اجرت المثل از آثار مادی در طلاق می باشد که می تواند توسط یک وکیل پایه یک دادگستری برای زوجه صورت بپذیرد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *