امروزه دعوی ابطال تقسیم نامه در مورد ملک و املاک بسیار شایع می باشد و مالکیت هر شخص نسبت به املاک و اموال غیر منقول به شیوه واحدی و مفروز معین گردد گه در این مواقع مالک آن می تواند هرگونه دخل و تصرفی را که با قانون مغایرت نداشته باشد، نسبت به ملک خود انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید.

ابطال تقسیم نامه

ابطال تقسیم نامه

تقسیم نامه ملک مشاع

تقسیم نامه ملک مشاع سندی می باشد که بر اساس آن مالکیت هر یک از مالکین آن ملک مشاع به صورت جداگانه معین می شود. در این گ.نه موارد برای اجرای تقسیم نیازی به اجازه تمامی شرکا نمی باشد و هر کدام از آنها به تنهایی می تواند در صورت ممکن بودن تقسیم درخواست ملک مشاع را بخواهند.

موارد ابطال تقسیم نامه

در مواردی مالکین ملک مشاع که اقدام به تقسیم ملک خود و تشکیل مالکیت مفروز می کنند، بعد از آنکه تقسیم انجام شد و تقسیم نامه تنظیم گردید، در نتیجه، مالکیت آنها و حدود آن مشخص می شود که برای صدور سند مالکیت، صدور تقسیم نامه لازم می باشد. با این حال، انجام تقسیم و صدور تقسیم نامه در مواردی ممکن است که در مورد آن ابطال صورت گیرد. در نتیجه ابطال تقسیم نامه صورت بپذیرد. ابطال تقسیم نامه، به دو صورت امکان پذیر می باشد و به شرح ذیل است:

زمانی که مالکین ملک مشاع تصمیم به تقسیم ملک خود و دریافت مالکیت مفروز می نمایند ابتدا باید تقسیم انجام شود و پس از آن تقسیم نامه مربوطه تنظیم گردد(برای صدور سند مالکیت تقسیم نامه نیاز است). به این ترتیب حدود مالکیت هر کدام مشخص می شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که انجام و صدور تقسیم نامه در مواردی که در مورد آن ابطال صورت گیرد، ممکن می باشد. ابطال تقسیم نامه، به شیوه های زیر امکان پذیر می باشد:

 

ابطال تقسیم نامه با تراضی شرکا

هر زمان که هر کدام از شرکاء ملک از نحوه ی تقسیم ملک مشاعی که خود با تراضی همدیگر به انجام رسانده اند، ناراضی باشند و یا اینکه تشکیل دوباره ی برای مالکیت مشاع خود به نسبت تقسیم را بخواهند، می توانند با توافق هم، اقدام به انحلال آن تقسیم نمایند که در پی آن ابطال تقسیم نامه نصورت کی گیرد.

 

ابطال تقسیم نامه از طریق دادگاه

ابطال تقسیم نامه با حکم دادگاه، به چند صورت امکان پذیر می باشد:

  • انجام تقسیم سهام هر کدام از شرکا، بیشتر از میزان تعیین گردیده برای شرکا باشد
  • در صورتی که زمان تقسیم ملک، تعدیل سهام صورت بگیرد به صورتیکه سهم یکی از شرکای داخل در سهم شریک دیگر شود که موجب ضایع شدن حق او گردد، در این حالت شریکی که از سهم او داخل در سهم شریکی دیگر شده است، دادخواست ابطال تقسیم نامه را به دادگاه بدهد.
  • در صورتی که در زمان تقسیم و تعدیل سهام، سهم فردی دیگری به غیر از شرکا وارد سهم شرکا شود و به ضرر او گردد، در واقع بخشی از ملک غیر، در سهم شرکا حساب شده باشد از موارد ابطال تقسیم نامه به شمار می رود.
  • زمانی که تقسیم و تفکیک ملک مشاع، باعث ضایع گردیدن حقوق مسلم افراد شود

آثار ابطال تقسیم نامه

پس از به وجود امدن موجبات ابطال و انحلال تقسیم نامه، تقسیم باطل شده و ابطال تقسیم نامه بنا به حکم دادگاه صورت خواهد پذیرفت. مالکیت هر کدام از مالکین مشاع، باطل می گردد و سند مالکیت پس از رفع عامل باطل شدن تقسیم نامه، به صورت مجدد صادر می گردد.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *